آموزش رنگ و لایت شامل چه مواردی می شود؟

آموزش رنگ و لایت

آموزش رنگ و لایت مو از لاین های جذاب در آرایشگاه هاست که همیشه برای خانم‌ها در سنین مختلف محبوب بوده و به دلیل درآمد بالا و طرفداران زیاد آن، علاقه مندان فراوانی پیدا کرده است. زیرا در طول جلسات آموزش رنگ و لایت، افراد برای آشنایی و شناسایی رنگ و ترکیب آن با انواع مدل‌ها و رنگ پوست‌های مختلف آشنا می‌شوند. در واقع فردی که به صورت تخصصی آموزش رنگ و لایت می‌بیند، به طور حرفه ای با بازی سایه، نور و رنگ آشنا می‌شود تا بتواند زیباترین ترکیب را برای موهای مختلف ایجاد کند و یک رنگ و لایت حرفه ای بدون آسیب به مو برای مشتری به ارمغان بیاورد و بتواند در آمد کسب کند. در ادامه این مقاله از سایت آموزشگاه های ایران درباره تکنیک‌ها و انواع ترکیب رنگ مو و لایت و انواع آن صحبت می کنیم.

آموزش رنگ و لایت حرفه ای

آموزش رنگ و لایت حرفه ای در دنیای مد و زیبایی امروزی مثل گذشته ساده نیست. افراد باید ابتدا انواع رنگ‌های اصلی و کمکی را شناخته و با رنگ های مکمل به خوبی آشنا شوند. تکنیک های رنگ و لایت مو منحصر به فرد هستند و شامل مواردی چون بالیاژ، ساخت رنگ سفارشی سازی، آمبره، سامبره، لایت روسی و… می شوند که بسته به سلیقه افراد متفاوت است.

آموزش رنگ و لایت مو از مبتدی تا پیشرفته

آرایشگری که به صورت حرفه ای برای رنگ شناسی و لایت مو آموزش می بیند، مانند یک نقاش، موی مشتری را مثل بوم می بیند و روی آن هنر خود را ایجاد می کند. او می تواند به خوبی رنگ را بر اساس امواج مو و ماهیت انعکاس نور و فرم و رنگ پوست فرد پیش بینی کند تا رنگ و لایت مو برای هر زنی منحصر به فرد شود. در طول جلسات آموزش رنگ و لایت مو ، شما می توانید هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین و بدون نیاز به رفت و آمد با جدیدترین و حرفه ای ترین تکنیک های آموزش رنگ و لایت  آشنا شوید.

برای آشنایی با آموزشگاه های رنگ و لایت در تهران، شیراز و … اینجا را ببینید.

آموزش رنگ و لایت مو ترکیبی در خانه

هنگام آموزش رنگ و لایت نظریه انتخاب رنگ یکی از چالش برانگیزترین موضوعات است. معمولا آرایشگرها بصری و لمسی هستند. درصد بالایی از افراد در صنعت آرایشگری با دیدن و انجام دادن به بهترین شکل یاد می گیرند. شروع آموزش با دانش آشنایی با محصول و کاربرد رنگ باعث ایجاد علاقه و اشتیاق می شود. سپس می توانید رنگ خود را به گونه ای بسازید که در راستای تئوری رنگ و علم فرمولاسیون آن باشد و به راحتی خودتان یاد بگیرید در خانه موهایتان را رنگ کنید.

در انتهای دوره آموزش رنگ و لایت در آموزشگاه های حرفه ای شما می توانید به راحتی رنگ مو ترکیبی خود را در خانه بسازید. شما با یاد گرفتن این تکنیک می توانید ابتدا با انجام رنگ و لایت تخصصی روی مو افراد مورد اعتماد و نزدیک خود شروع کنید.

آموزش رنگ و لایت

ترکیب تخصصی رنگ و لایت مو

رنگ مو می تواند موها را روشن، تیره و در سایه های مختلف، رنگ ایجاد کند. رنگ مو اگر کاملا حرفه ای آماده شود، می تواند 100٪ موهای سفید را پوشش دهد. ترکیب تخصصی رنگ موی با اکسیدان های 3%، 6%، 9% و یا 12% ترکیب می شوند تا لایت و عمق به موها ببخشند. شما اگر به صورت حرفه ای آموزش رنگ و لایت را یاد بگیرید می توانید برای هر ترکیب رنگ دلخواهی اکسیدان درست را انتخاب کنید.

آموزش ترکیبات رنگ و لایت مو

یک تیوپ متوسط رنگ مو از 10٪ مواد قلیایی، 20٪ اکسیدان و 70٪ مولکول های رنگی تشکیل شده است. پس از مخلوط شدن با درصد اکسیدان صحیح شما می توانید به رنگ مو دلخواهتان برسید. این ترکیبات هر کدام اهداف خاصی دارند که در دوره آموزش رنگ و لایت به طور کامل با آنها آشنا خواهید شد. مثلا:

مواد قلیایی رنگ مو

نرم کننده یا قلیایی موجود در فرمولاسیون رنگ مو، لایه های کوتیکول را نرم می کند تا مولکول های رنگی به عمق آن برسند.

برای اطلاعات بیشتر درباره آموزش میکروپیگمنتیشن و روش های آن کلیک کنید.

اکسیدان داخل رنگ

اکسیدان داخل رنگ مو در واقع یک عامل نفوذ کننده است. مولکول های رنگ از طریق لایه های کوتیکول نفوذ می کنند تا فرآیند اکسیداسیون را آغاز کنند. بنابراین شما باید بتوانید طبق ترکیبات رنگ مو اکسیدان داخل آن را تخمین زده و با آموزش رنگ و لایت حرفه ای، مقدار مناسب اکسیدان را به رنگ مو اضافه کنید. در غیر این صورت به رنگ دلخواهتان نخواهید رسید و حتی در برخی موارد ممکن است به مو آسیب برسانید پس حتما مراقب این موضوع باشید.

موادی که به مو رنگ می دهند

موادی که با عث ایجاد رنگ های مختلف در مو می شوند با تغییر رنگدانه طبیعی، شما را به هدف نهایی می رسانند. مولکول‌های ماده رنگ دهنده شروع به واکنش می‌کنند. در انتها اکسیدان درصدی از رنگدانه طبیعی را حل می‌کند تا فضایی برای گسترش رنگدانه‌های مصنوعی ایجاد شود.

انتخاب اکسیدان مناسب چگونه است؟

نحوه انتخاب اکسیدان مناسب برای رنگ و لایت مو بسیار مهم است. بنابراین شما باید در دوره آموزش رنگ و لایت در هر آموزشگاهی که انتخاب می کنید حتما این موضوع را به طور کامل آموزش ببینید.

اکسیدان حجم 10 یا 3% برای تقویت یا تیره کردن مو استفاده می شود. اکسیدان (3%) به نسبت 1 قسمت رنگ به 2 قسمت اکسیدان – 1:2 مخلوط می شود.

اکسیدان حجم 20 یا 6% برای پوشش موهای سفید استفاده می شود تا رنگ مو را 1 درجه روشن تر کند. اکسیدان (6%) به نسبت 1 قسمت رنگ به 1 قسمت اکسیدان – 1:1 مخلوط می شود.

اکسیدان حجم 30 یا 9% برای روشن کردن مو تا دو درجه استفاده می شود. اکسیدان (9%) با نسبت 1 قسمت رنگ به 1 قسمت اکسیدان – 1:1 مخلوط می شود.

اکسیدان حجم 40 یا 12% برای بلوند کردن موها تا 3 درجه روشن تر استفاده می شود. اکسیدان (12%) با نسبت 1 قسمت رنگ به 1 قسمت اکسیدان – 1:1 مخلوط می شود.

 

تفاوت بین رنگ مو کامل با رنگ محو

در آموزش رنگ و لایت  باید بدانید تفاوت بین رنگ کامل مو و محو شده ممکن است برای افراد سردرگمی ایجاد کند. در آمبره از تکنیک محو کردن رنگ مو برای روشن کردن موهای تیره تر، استفاده می شود. هدف این است که موها را روشن تر از 3 درجه ای که می توان با رنگ دائمی و اکسیدان (12%) به دست آورد، کرد.

استفاده از تکنیک محو کردن رنگ مو امروزه طرفداران زیادی بین خانم های ایرانی دارد. بسیاری از خانم ها که دوست ندارند هر ماه برای ریشه گیری موها به آرایشگاه بروند و از طرفی دوست دارند موهایشان را بلوند کنند، از تکنیک آمبره استفاده می کنند.

مراقبت بعد از رنگ و لایت مو

در آموزش رنگ و لایت باید به این نکات نیز توجه کنید که مراقبت‌های حرفه‌ای قبل و بعد از رنگ را نیز باید بیاموزید:

 • به مدت 48 ساعت از شستن موها خودداری کنید.
 • شامپوهایی را استفاده کنید که محافظت کننده در برابر اشعه ماوراء بنفش هستند و بهترین تطابق را با رنگ موهایتان دارند.
 • به طور هفتگی از نرم کننده قوی مو استفاده کنید زیرا موهای شما را شاداب نگه می‌دارد.
 • از شستن موها با آب داغ خودداری کنید. آب داغ یا هر نوع حرارتی بعد از رنگ کردن مو انتخاب صحیحی نیست زیرا رنگ را از بین می‌برد.

برای پیدا کردن بهترین آموزشگاه آرایشگری در شیراز کلیک کنید.

آمادگی مو برای رنگ کردن

برای رنگ کردن مو بدون آمادگی شروع به کار نکنید، ابتدا مو باید آراستگی و آمادگی و قوت داشته باشد به صورتی که اگر مو خره دارد، مرتب نیست و یا هر مشکل دیگری، برطرف شود. بنابراین ابتدا مو را آماده کنید.

رنگ مو مناسب چهره شما کدام است؟

برخی از افراد همیشه رنگی خاصی را روی سر می گذارند و به آن عادت کرده اند و از نوع و درجه ی آن اطلاع دارند اما افرادی هستند که تمایل به استفاده از رنگ مو جدید داشته و یا برای اولین بار است که می خواهد رنگ مو  جدید را استفاده کنند. تنوع همیشه برای زندگی شما خوب است پس سعی کنید رنگ های جدید را امتحان کنید.

رنگ ها به طور کلی دارای 10 درجه هستند که درجه 1 تیره ترین رنگ و درجه 10 روشن ترین آن ها است.

برای انتخاب رنگ موی مناسب می توانید از مدل های آماده وکاتالوگ ها استفاده کنید یا در اینترنت سرچ کنید و یا از ارایشگر ها و متخصصین رنگ موی مناسب چهره خود را سوال کنید.

اغلب رنگ موی متناسب با رنگ پوست و رنگ چشم توصیه می شود.

ایا رنگ کردن به مو آسیب می زند؟

در حالت کلی پاسخ به این پرسش مثبت است، به طور کلی رنگ کردن مو منجربه شکننده شدن و خشک شدن و آسیب مو می شود اما اینکه چه رنگی استفاده می کنید و چگونه ، تاثیر مستقیم و بسزایی در سلامت مو دارد.

برای آنکه رنگ مو آسیبی به مو نزد ابتدا باید رنگ مو با برندی معتبر با برند شناخته شده و مناسب را تهیه کنید که متناسب با نوع مو باشد و سپس به عنوان مکمل از روغن هایی جهت حفظ شادابی و سلامت مو نیز استفاده نمایید.

زمانی که موهایتان را شستشو داید، آن ها را به حالت خود رها نکنید و یا در مدت زمان طولانی در فضای بسته مانند حوله نباشند، بلکه با سشوآر آن ها را خشک کنید.

اگر بخواهیم به صورت ساده بیان کنیم، اکسیدان به پروسه رنگ مو و تسریع انجام آن کمک می کند. اکسیدان  از لحاظ عملکرد درجه بندی دارد و تسریع عمل باز شدن رنگ مو از درجه اول تا درجه آخر آن بیشتر شده و قوی تر است. در آموزش رنگ و لایت یاد می گیرید چطور کمترین آسیب به مو وارد شود.

برای اطلاعات بیشتر مطلب شینیون مو و انواع مختلف آن را مطالعه کنید.

آموزش رنگ و لایت

سرفصل های آموزش رنگ و مش

شما در هر آموزشگاه رنگ و لایت هم که ثبت نام کنید مواردی هست که حتما باید بخواهید تا آموزش آن را ببینید تعدادی از این موارد در زیر آورده شده است:

 • آموزش رنگ و مش هایلایت (لایت) از تیره، کمرنگ و طبیعی تا روشن چشمگیر، لولایت، هافلایت، دارک لایت، دیپ لایت، کهکشانی و سایر انواع رنگ مش جدید
 • انواع کار با مواد، رنگ و مش پر، رنگ و مش تکه ای، رنگ و مش با فویل،رنگ و مش با کلاه، بدون کلاه، پر پشت یا کم پشت به صورت کاملا عملی و دقیق
 • آموزش تخصصی انواع بلیچ، بلیچینگ(bleaching) یا دکلره مو
 • شناخت کامل انواع پایه های انواع دکلره رنگ و مش، ترکیب های کامل رنگ مو با انواع اکسیدان و زمان درست استفاده از هر شماره اکسیدان
 • آموزش انواع ترکیب بهترین رنگ موهای پرطرفدار (بدون داشتن زردی یا قرمزی و حالت زنگ زدگی روی مو) مثل عسلی، شکلاتی، دودی، بنفش و نسکافه ای، قرمز و …
 • آشنایی با ترکیب رنگ مناسب نوع صورت و رنگ پوست برای زیباتر شدن
 • یادگیری انواع آمبره و سامبره جدید روی موهای کوتاه، بلند، روی شانه یا تا گردن برای انواع رنگدانه های مختلف (از جمله مشکی، قهوه ای و …)
 • آموزش تمام روش های دکلره(بی رنگ کردن مو)، تمام دکلره، انواع پودر دکلره و ترمیم انواع مش به سبک گودلایتر و …
 • چطور حین کار با مواد شیمیایی از عوارض آن ایمن باشیم و معرفی انواع خطرات کار با موادهای شیمیایی رنگ و مش مو به خصوص دکلره
 • آموزش ترکیب رنگ و مش با انواع صافی و فر مو (ماژور – فانک و ….)
 • یادگیری انواع مش های جدید کلاهی، سوزنی، لایه لایه، آموزش مش ببری پلنگی، شعله ای، مدادی، شطرنجی، ویزیبل، شلال، خطی و سایر رنگ و مش های جدید مد روز
 • روش های به پایه رساندن مو(دکلره) بدون آسیب، شناخت پلان های مو، قانون چرخه رنگ
 • کاتالوگ خوانی رنگها، ️شناخت پایه های رنگها، ️ژورنالی خوانی عکسهای ژورنالی، رنگ گذاری چند مرحله ای، ️رنگ ریشه و رنگ کامل، ️انواع رنگساژهای مکمل
 • آموزش روش قیمت دادن انواع لایت و رنگ و مش به مشتری مورد نظر شما
 • آموزش قرمز کردن خوشرنگ مو به روش ماگما به تناژ ماهاگونی همراه با دکلره یا بدون دکلره
 • معرفی بهترین و وسایل در دوره رنگ  مش (خارجی و ایرانی)
 • آموزش انواع فر و صافی مو (با دستگاه یا بدون دستگاه) برای اندازه مو
 • آموزش انواع بالیاژ مو در رنگ و مش به روش های مختلف پوشینگ، لایت، زیپ، تلفیقی و جدیدترین نوع هر دوره
 • روش های خنثی سازی و رفله گیری انواع رنگ مو(به خصوص نارنجی و زرد و …) و ️پوشش سفیدی با رنگ های پایه بالا
 • معرفی برندهای معتبر  و مکمل ها و ویتامینه های ترمیمی دکلره
 • خنثی  سازی و رفله گیری زرد و نارنجی
 • دکاپاژ و رنگ بری مو
 • آموزش انواع روش های ریموو و پاک کردن رنگ مو به خصوص شرابی و مشکی
 • شناخت انواع ph در رنگ مو برای جلوگیری از وز و خشک شدن مو
 • آموزش عمل مردانساژ کردن مو(رنگ کردن موهای سفید) به صورت فوق تخصصی
 • آموزش ️هایلایت فویل و سوئیت مش، بی بی لایت و…
 • معرفی بهترین و وسایل در اموزش رنگ و مش (خارجی و ایرانی)
 • آموزش انواع فر و صافی مو (با دستگاه یا بدون دستگاه) برای اندازه مو
 • سبک های نوین شامل دیپلایت، هیدن لایت، اندرلایت، هورشو، چانگی لایت، ایرتاچ، اسلایس، پارتلایت، هافلایت، بک تو بک کانتور، روت شادو ، هیدنلایت فیس فریم
 • هاشور زدن با رنگ‌های فانتزی، آنالیز رنگ‌ها، کالرتراپی، مش استریکی، کار با اسپاچولا، کالیته سازی
 • سه سبک رنگساژها، تزریق پیگمنت، کار با هاپلارترها، کنتراست ریشه

جهت گذراندن بهترین دوره های رنگ و لایت لیست کامل آموزشگاه های رنگ و لایت در شیراز را مشاهده نمایید.

وسایل دوره آموزش رنگ و لایت حرفه ای

وسایل انجام رنگ و لایت بسیار معروف و دم دست هستند و شما می توانید از هرجایی آنها را تهیه کنید یا شاید آموزشگاه اموزش و رنگ و لایت به شما به صورت رایگان در اختیار قرار دهد. وسایلی از جمله کاسه و پیشبند و فویل و شانه و ….

توانایی هنرجو پس از اتمام دوره آموزش رنگ و لایت مو

در پایان دوره رنگ و لایت مو هنرجو این توانایی را دارد که با شناخت کامل بر مواد مصرفی و اصول صحیح کار وارد بازار کار رنگ و لایت شود و به عنوان رنگ و مش کار حرفه ای کسب در آمد نماید. تمامی مباحث دوره آموزش رنگ و مش از صفر تا صد باید یاد داده شود و در پایان دوره مدرک معتبر دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.